Życie

Jak skutecznie popełnić samobójstwo

23 czerwca 2015 • By

 

Znasz to. Smutek i pustka ściska ci gardło. Płaczesz na powitanie i pożegnanie dnia. Czujesz, że nic nie ma sensu, wszystko cię przerasta. Myślenie o przyszłości wywołuje ból. Bezsilność cię paraliżuje. Nie możesz wstać, nie możesz zrobić kroku. Patrzysz na roześmiane twarze wokół i czujesz bolesny skurcz w żołądku.

Wciąż słyszysz: nie przejmuj się, będzie lepiej. Daj spokój, czego ci brakuje, masz przecież to i tamto. Weź się w garść, tylu ludziom na tobie zależy. Mają dość twojego narzekania. I ty też masz tego dość. Masz dość siebie. Czujesz się jak zero. Chcesz zniknąć. Chcesz to skończyć, nigdy się nie obudzić. Przecież wiesz, że są na to skuteczne sposoby. Może nawet nie będzie bolało.

Ale wiedź też, że NIE MUSISZ TEGO ROBIĆ.

Serio. Nie musisz nic.

Nie musisz skończyć studiów. Nie musisz wiedzieć, co po studiach. Nie musisz mieć super kreatywnej pracy na intratnym stanowisku. Nie musisz mieć zajebistego hobby. Nie musisz znać się na muzyce. Nie musisz być fajny i wyluzowany. Nie musisz mieć poczytnego bloga. Nie musisz zostać dziennikarzem. Nie musisz być jak oni. Nie musisz tyle zarabiać, osiągać takich sukcesów. Nie musisz lecieć na Majorkę, ani wyruszyć pieszo do Indii. Nie musisz zdążyć przed trzydziestką. Ani zanim założysz rodzinę. Nawet zanim się zestarzejesz. Nie musisz teraz, szybko, już. Nie musisz znać odpowiedzi na każde pytanie. Nie musisz sobie ze wszystkim poradzić. Nie musisz spełniać oczekiwań. Nie musisz udowadniać, ile jesteś wart.

Nie musisz tego robić. Musisz jedynie być. Warto. Zasługujesz na to.
Twoją największą wartością jest to, że po prostu jesteś. Czasem trudno w to uwierzyć samemu, więc nie bój się poprosić o pomoc. Poniżej lista telefonów, pod którymi zawsze możesz liczyć na wsparcie:

116 123 – Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym
22 425 98 48 – Telefoniczna pierwsza pomoc psychologiczna
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia
800 112 800 – Telefon Nadziei dla kobiet w ciąży i matek w trudnej sytuacji życiowej